Základy manipulace s kostkou

    Poskládat tento hlavolam není nijak složitá záležitost, ale přece jen to od vás vyžaduje určité schopnosti. Setkal jsem se již s lidmi, kteří nejsou schopni dostat k sobě dvě barvy. Takže pokud netrpíte nedostatkem prostorové představivosti, konstrukčních schopností, ale také trpělivosti, tak se nemusíte ničeho obávat.

Lekce 1:
  
Začneme objasněním základních pojmů, abychom si  při dalším vysvětlování lépe rozuměli.
   
Nejprve si tedy rozebereme kostku. Kostka je tvořena z 26 kostiček, které by se daly rozdělit do několika kategorií:
hranové kostky    rohové kostky    středové kostky

    Dále můžeme kostku rozdělit na vrstvy, existuje celkem 9 vrstev, z nichž tři jsou střední. Tento návod však využívá jen 7 následujících vrstev:
levá vrstva    střední vrstva    pravá vrstva
přední vrstva    zadní vrstva    horní vrstva    dolní vrstva

    S každou vrstvou lze otáčet dvěma směry, ve směru hodinových ručiček a opačně. Musíte se dávat pozor především na zadní stěnu s kterou se z vašeho pohledu bude otáčet opačně, na každou vrstvu se vždy musíte dívat jakoby zepředu. Především z počátku s kostkou příliš netočte ať neztratíte orientaci.

    Pro lepší orientaci bude mít každá strana kostky své jméno podle barvy středové kostky, ta se totiž nepohybuje, vy budete přesouvat pouze rohové a hranové kostky tak, aby na všech stranách byly barvy odpovídající barvě středové kostky (krásně řečeno, že -:) )

    Před další teorií si dáme trochu názorné praxe, kde se zároveň naučíte zacházet s kostkou. Začneme tím zcela nejjednodušším, což je první vrstva. Nenechte se hned odradit neúspěchem ... jednou se vám to vyplatí...

    Aby jste mohli hlavolam poskládat je nezbytné, aby jste znali princip s jakým kostka pracuje. Základ kostky je tvořen nepohyblivou (otočnou) kostrou (1), díky ní je na každé straně kostky prostřední barva nehybná. Ještě jednou upozorňuji, že je důležité si to uvědomit.

    Začneme poskládáním kříže (hranových kostek) . Zvolte si např. bílou barvu a pokuste se vytvořit bílý kříž (2). Musíte však každou kostku umístit na správnou stranu, tak aby seděla nejen bílá barva, ale také postranní barva. Mnoho lidí umí bílí kříž bez problémů poskládat, ale je pro nepřekonatelný problém, aby seděli také postranní barvy. Přitom je to nesmysl. Pokud je hranová kostka ve spodní řadě a navíc bílou barvou dolů (proti bíle straně), není přece problém otočit spodní vrstvou tak aby se rohová kostka dostala na příslušnou stranu (3) a pak již s tou stranou jen otočit o 180º.
    Pokud to zvládnete, můžete se pustit do  rohových kostek. Není to také žádný  problém, ale poradím vám. Stačí kostku otočit bílou barvou nahoru, ve spodní řadě najít příslušnou rohovou kostku a otočit spodní řadou tak, aby byla příslušná rohová kostka pod správným rohem (4). Pak otočíte se stranou na níž je bílá strana rohové kostky (pokud je bílá dole otočíte s kteroukoliv boční stranou), následně otočíte spodní řadou tak, aby se rohová kostka dostala k bíle barvě horní řady (5). Nyní otočíte s boční stranou tak, aby rohová i křížová barva byla zpět nahoře. (Pokud byla bílá barva dole, musíte postup opakovat - nyní již není otočena dolů.)  Tímto způsobem umístíte všechny rohové kostky.


Průvodní obrázek

Rejstřík obrázků
Hlavní menu

Myslím si, že při troše snahy se podaří horní vrstva poskládat i těm méně bystrým. Jistě si dovedete představit, že vysvětlovat tímto způsobem poskládání celé kostky by bylo neúnosné, proto si již pro poskládání druhé a třetí vrstvy zavedeme zvláštní pravidla, která nám umožní provést a především zapsat daný postup mnohem efektivněji. Pokud jste nepochopili předchozí popis umístění rohových kostek, nemusíte se hned vzdávat, ale přečtěte si následující lekci, která se zabývá popisem výše zmíněných postupů...

Ještě vás chci upozornit na to, že pokud rozebranou kostku (mechanicky) jen tak složíte nebo přelepíte některé barvy, nepůjde kostka již poskládat! V tom případě musíte kostku složit "jiným" způsobem, pak ji rozházet klasickým způsobem a teprve pak se můžete pustit do skládání....