Jak rozumět postupům pro poskládání 2. a 3. vrstvy

Lekce 2:
    Pro poskládání druhé a především třetí vrstvy existuje několik postupů, podle nichž lze jednoduše provést určitou operaci. Existují i jiné metody, které mají postupů mnohem méně, než tato metoda, ale myslím, že je lepší znát více postupů než donekonečna opakovat dva...

    Zápis takového postupu vypadá například takto: R D R' H' Z. Tímto zápisem je jednoznačně dáno čím a v jakém pořadí máte otočit... Musíte však mít na paměti, že během provádění jednoho postupu nesmíte změnit orientaci kostky!

 Následující tabulka zhrnuje význam všech písmen a exponentů.

L - levá vrstva
R - pravá vrstva
P - přední vrstva
Z - zadní vrstva
H - horní vrstva
S - střední vrstva
2 - otočit o 180º
' - otočit opačným směrem
()x - opakuje se x krát

bez exponentu - otáčí se ve směru hodinových ručiček

Co je střední řada
Na obrázku vidíte jak musíte otočit se střední vrstvou, když bude v postupu napsáno S'. Je to vlastně jediná výjímka u které vlastně dochází ke změně orientace kostky.

    S každou stranou se otáčí, jako kdyby jste se na ni dívali zepředu. Především si musíte dávat pozor na zadní stranu. Při troše cviku se na to dá zvyknout. Nenechte se odradit tím, že se vám několikrát stane, že se vám skoro poskládaná kostka opět rozhází.

    Nyní si ukážeme názorný příklad na umístění rohové kostky v první řadě:
Našim cílem je umístit levou dolní kostku bílou barvou nahoru. Již ji máme umístěnou pod správným rohem (zespodu má zelenou barvu). Nyní proveďte tento postup: R' D' R. Pokud jste postup provedli správně, je rohová kostka na svém místě.

Lekce 3:
    Pokud je vám vše předchozí jasné, určitě vás napadne, že přece záleží na tom, jak se kostka umístí (levá stana může být klidně dolní, atd.)? Máte pravdu. U každého (skoro) postupu totiž bude obrázek, který bude naznačovat co daný postup provede. Vy tedy kostku natočíte tak, aby naznačená operace na obrázku souhlasila s tím, co zamýšlíte provést.
   
Nyní si rozebereme, co můžete z průvodních obrázků pro každý postup vyčíst. Obrázek vždy znázorňuje operaci kterou s kostkou provede příslušný postup. Šipka znázorňuje jakým způsobem se jednotlivé kostky přesunou. Následující tabulka pak zhrnuje význam znaků a písmen.

O - kostka se otočí (zamění se boční barva s horní)
N - kostka zůstane nezměněna na původním místě
Z - kostka pouze změní své umístění (přesune se)
+ - rohová kostka se otočí ve směru hod. ručiček
- - rohová kostka se otočí proti směru hod. ručiček
Poznámky:
   
Na rohovou kostku se při určování směru musíte dívat vždy jakoby zepředu.


    Nyní si ukážeme názorný příklad otočení dvou rohových kostek v první řadě:
Našim cílem je otočit dvě rohové kostky tak, aby se žlutá barva dostala nahoru. Vybereme proto postup, který odpovídá našemu záměru. 
   L Z' D2 Z H2 Z' D2 Z H2 L'

Dávejte si pozor na správné umístění kostky! Postavení kostky na obr. souhlasí s obrázkem vedle postupu. (zhora)


   
Nyní již skončíme se suchou teorií a pustíme se do sklání zbytku kostky...