Informace o PGP

Pretty Good Privacy - krásné dobré soukromí

Stručný úvod a vysvětlení oč se jedná:
    PGP je vynikající šifrovací algoritmus, kterým můžete chránit své soukromí (o podrobnostech se dočtete v dalších odstavcích). PGP slouží především k šifrování zpráv, lze jej tedy použít k bezpečné komunikaci. Umí však také zprávy nebo celé soubory podepisovat. Změnou třeba jediného znaku v takto podepsané zprávě se podpis stává neplatným, což můžete využít k ověření pravosti jakéhokoliv dokumentu.
    Novější verze umí několik vymožeností navíc, např. vytvářet samorozbalovatelné soubory, umí bezpečně mazat (Wipe), využívají internet ke zprávě veřejných klíčů, atd.

Trocha historie:
    V roce 1991 stvořil Phillip R. Zimmermann PGP. Stálo to však ještě mnoho úsilí, než se PGP stalo tím, čím je dnes. Autor dokonce musel čelit obvinění vlády USA pro porušení mezinárodního obchodu se zbraněmi (ITAR). Autor však usiloval o to, aby se jeho šifrovací algoritmus rozšířil mezi širokou veřejnost bez jakéhokoliv omezení, což se mu nakonec v roce 1996 podařilo. V roce 1998 byla dokonce vydána nová pravidla pro vývoz šifer z USA.... 

Princip PGP
    PGP používá asymetrického kódování. Nebudu se zabývat podrobnostmi, ale v podstatě se jedná o to, že zpráva je zakódována jedním klíčem a k jejímu dekódování je nutné mít klíč jiný. Každý uživatel tedy vlastní dva klíče: Soukromý klíč, který je chráněn textovou frází (passphrase) a veřejný klíč, který klidně můžete veřejně vystavit. Starší verze 2.x používali klíčů typu RSA. Dnes se však používají klíče typu DH/DSS. Od verze 6.0 můžete ke klíči přidat dokonce svou fotografii...

Proč PGP používat?
    Pokud si myslíte, že poslat někomu e-mail je zcela bezpečné, jste na velkém omylu, tedy pokud nepoužíváte jiný typ šifrování dat jako např. S/MIME, atd. Vámi poslanou zprávu lze totiž v síti vypátrat ještě i několik týdnů potom, co jste ji poslali a co si ji příjemce přečetl. PGP vám zdarma nabízí možnost zprávu jednoduše zakódovat a navíc vám zaručuje naprostou bezpečnost. Nevýhodou každého běžného symetrického kódováni je, že obě strany musí znát smluvené heslo. U PGP odpadají starosti jak si toto heslo předat, aniž by jej někdo nepovolaný získal. Na škodu nemusí být ani e-mail nebo soubor pouze podepsat. Příjemce si tak může být jistý, že je od vás a že se nejedná o něčí žert.

Bližší informace ohledně PGP a všeho, co s ním souvisí, včetně programů pro Windows, Linux, Amigu, Macintosh, Unix, Atari, BeOS, MS-DOS,  najdete na
  www.pgp.cz  - oficiální české stránky věnované problematice PGP
  PGP, Inc.  - domovské stránky PGP
  www.pgpi.com   - mezinárodní domovská stránka PGP


PGP a já
    Nepředpokládám, že mi každý bude chtít posílat e-maily zakódované, ale pokud budete chtít, máte tu možnost. Mým záměrem je však využít PGP k ochraně mých výtvorů. Všechny archívy, které si z mých stránek můžete stáhnout jsou totiž podepsané. Rozbalíte-li nějaký archív, najdete v něm znovu tentýž archív a soubor s koncovkou .sig. Máte-li nainstalován PGP (verzi 5.0 a vyšší) a máte v souboru s veřejnými klíči také můj klíč, můžete si ověřit, zda je podpis platný, a zda je můj. Nemůže se mi tak stát, že se např. někdo pokusí úmyslně mě očernit šířením upravené verze mého programu. Můžete si vlastně prověřit pravost celých mých stránek, protože podepsán bude také archív stránek.

PGP a Amiga
    Pokud používáté starší verzí 2.6.3i, doporučuji vám pořídit si novou, pro Amigu je nejvyšší dostupná verze 5.0i. Na www.pgp.cz můžete také najít archív s touto verzí, ale není úplný, doporučuji vám stáhnout si kompletní archív, který obsahuje také celkem rozumné rozhraní v MUI. Najdete jej na stránkách home.t-online.de/home/Ralf.Kaestner/ archív najdete v sekci download pod názvem "Install-PGP.lzx". Na stránkách však najdete i několik dalších užitečných věcí, jako například několik grafických rozhraní... (zatím jsem je neviděl - pokud najdete nějaké zvlášť dobré, informujte mě.).


Mé veřejné PGP klíče

PGP keys  (platnost od 12.2.2000)
Typ klíče velikost Textový soubor
RSA 1024 PGPkey-RSA.asc
DH/DSS 1024/1024 PGPkey-DHDSS.asc
DH/DSS 1024/1024 PGPkey-FOTO.asc

Poznámka: Poslední klíč je shodný s druhým, obsahuje však navíc mé foto (pouze pro verze 6.0 a výše)

Upozornění: Klíče nejsou časově omezené, to však neznamená, že nemůžou být změněny. V případě, že se tak stane, vás na to upozorním na mých stránkách. Staré klíče pak budou platné ještě 4 měsíce.


Poslední aktualizace (upload) této stránky: 1.1.1970 01:00:00; Stáhnutí této stránky: 23.8.2019 09:17:06 Design by ATom